טיפים: מה עושים ולא עושים כשההורים מתגרשים

Home / נוער YouthBalev - לגילאי 13 ומעלה / טיפים: מה עושים ולא עושים כשההורים מתגרשים

טיפים: מה עושים ולא עושים כשההורים מתגרשים

מה כדאי לעשות? 

  • לומר לעצמנו שזו תקופה והיא תעבור. זו תקופה מאתגרת, זה זמני, אבל דברים ייכנסו לשגרה בהמשך.
  • לחפש אנשים שהקרבה אליהם בתקופה הזו עושה לנו טוב: חברים ומכרים שאולי חוו משבר במשפחה ושיודעים להיות אוזן קשבת (כי לשמור בבטן זה ממש לא בריא) או דווקא כאלו שיודעים מתי לא לחפור לכם…ורק להיות לצדכם.
  • לשאול שאלות (אפשר בפורום ובצ’אט שלנו) לגבי גירושין, לקרוא ספרים, לראות סרטים בנושא (מוזמנים להיכנס באתר הזה לסרטונים וגם להמלצות שלנו על ספרי קריאה)
  • לתמוך באחים הצעירים שלכם בתקופה הזו – אבל לשמור לאורך זמן לא להפוך להיות ההורה שלהם, ככל שההורים שלכם בריאים ונוכחים.
  • להוסיף פעילות גופנית קצרה בכל יום שמתאפשר- אימון, הליכה או ריצה, משחררים במוח חומרים שמעלים את השמחה הפנימית ומפחיתים את המתח הרגשי.
  • אם אתם מרגישים רגשות עוצמתיים ומורכבים כמו- דכדוך שלא מפסיק/ כעס מתגבר/ עצב עמוק/ ריקנות מתמשכת/ פחד וחששות מרובים ועוד – אנו ממליצים לכם לפנות לאיש מקצוע (פסיכולוג, יועצת בית הספר, עובד/ת סוציאלי/ת). לאנשי מקצוע בתחומים האלה יש ידע וכלים לעזור לכם להבין מה קורה לכם ולכוון אתכם לעזרה המתאימה. אם אתם לא יודעים למי לפנות, כתבו לנו, ונעזור לכם hhtopaz@gmail.com

מה לא כדאי לעשות?

  • לנסות לחבר בין ההורים או להעביר מסרים ביניהם. מאוד לא מומלץ לקחת חלק ביחסים שבין ההורים. שמרו על עצמכם נפרדים והתעקשו שלא להיות ‘מעבירי מסרים’ בין הורה להורה. אם מבקשים מכם למסור מסר להורה השני או אם נאמרים דברים לא יפים אודות ההורה השני בנוכחותכם – אימרו שאינכם מעוניינים לשמוע על ההורה האחר שלכם, כי זה ההורה שיש לכם. אפילו מצאו סיבה לעבור למקום או עיסוק אחר.
  • לא כדאי לחפש “פתרונות וקיצורי דרך” מהסוג של חומרים כמו משקאות אלכוהוליים, סיגריות או סמים או מהסוג של התנסויות מיניות עם אנשים רבים וזרים. נכון, בהתחלה תחושו הקלה רגעית אבל בטוח שבהמשך תיקלעו לבעיה גדולה רבה יותר. במחקרים שאנחנו מכירים, רואים בבירור שבשלב של גירושין במשפחה, קל לבני נוער להתפתות להשתמש בחומרים מסוכנים או להרבות ביחסי מין עם אנשים לא מוכרים, אבל מאוד מאוד קשה להפסיק את ההרגלים האלה  – וההשפעות שלהם הן הרסניות לגוף ולנפש.

מה הם מזונות? למי יש משמורת? – לחצו כאן ותוכלו להבין מה המושגים האלה אומרים.

מעוניינים להרשם לניוזלטר שלנו ?