ההורים שלכם מתגרשים/ התגרשו? – דעו את זכויותיכם!

אם אתם מרגישים אשמה או אחריות לגירושין של ההורים שלכם ?
האם אי פעם הרגשתם שאיבדתם חלק מהילדות שלכם בגלל הגירושים ?
האם אתם מרגישים שלפחות אחד ההורים שלכם מצפה שאתם תנחמו אותו או תקשיבו לכל מה שעצוב, מכעיס או קשה לו בעקבות הפרידה מההורה השני?  האם אתם מוצאים את עצמכם בתפקיד ה’שליחים’ או ‘המגשרים’ בין ההורים הפרודים שלכם?
האם אתם מרגישים שהוריכם (או אחד מהם) עסוקים מדי בבעיותיהם או, בקשרים חדשים עד כדי כך שהם מתעלמים, לעיתים קרובות, מהרגשות או הצרכים שלכם?

  • יש לכם זכות להסיר מעצמכם כל רגש של אשמה– אתם לא גרמתם לבעיות בחיי הנישואים של ההורים שלכם ולא לגירושין. אנשים מבוגרים צריכים לדעת להתמודד בעצמם עם הדברים שקשים להם בחיים, בזוגיות ובהורות. הם לא צריכים להעמיס זאת על ילדיהם ולא לגרום להם אשמה על כך.
  • יש לכם זכות לא לקחת תפקיד של ‘שליח’ ומעביר הודעות בין ההורים- לעיתים אחד ההורים מבקש מכם להעביר הודעות ומסרים להורה השני כי הם לא מצליחים לדבר האחד עם השני.
  • יש לכם את הזכות לסרב להקשיב לדברים שליליים אודות ההורה השני, ולסרב ‘לבחור צד’ בעימות שביניהם-לעיתים אחד ההורים משתף אתכם בכל הכעסים שלו על ההורה השני וממש מאלץ אתכם ‘לבחור את הצד שלו’. מצב כזה מזיק לכם ותעמדו על זכותכם לא להיות חלק משיחה כזו.
  • יש לכם את הזכות לא להרגיש לכודים בין ההורים שלכם בשעה שהם נאבקים אחד בשני- הורים בגירושין חשים לעיתים קרובות במאבק קשה מול בני זוגם עד כדי כך שהם עלולים לגרום לילדים שלהם להרגיש כ’בוגדים’, אם הם “נחשדים” בכך שהם מחבבים או אוהבים את ההורה השני. יש לכם זכות לחבב או לאהוב את שני הוריכם כל עוד הם לא פוגעים ישירות בכם פיסית ונפשית.
  • יש לכם את הזכות לרצות מערכת יחסים מספקת עם כל אחד מהוריכם– בני נוער וילדים שעוברים גירושין במשפחה חשים לעיתים קרובות שאחד ההורים פגוע יותר, חלש יותר, בודד יותר, ושהם – הילדים שלו- צריכים לתמוך בו ולדאוג לו. לעיתים הדאגה לאותו הורה גורמת להם להזדהות עם התחושות הקשות שלו ואז להתרחק מההורה השני. מצב כזה אינו טוב עבורכם. אתם זקוקים לקשר עם כל אחד מההורים שלכם, ללא קשר למערכת היחסים ביניהם.
  • יש לכם את הזכות להרגיש רגשות שונים וקשים ולשתף אותם: בין אם הם כעס, תסכול, כאב, אהבה, ועוד. יש לכם את הזכות לעבד את הרגשות שלכם ולקבל את שיתוף הפעולה של בני משפחה אחרים בהתמודדות עם בעיות שאתם חווים הקשורות לגירושין של ההורים שלכם.
  • יש לכם את הזכות להמשיך את חייכם ולדאוג לתקוות ולצרכים שלכם בתקופה זו. גם אם ההורים שלך כרגע לא מסוגלים לספק אותם או לא מסוגלים להבין את החשיבות שלהם .
  • יש לכם את הזכות לעמוד על קיום כל הסעיפים הללו.