השאלות והתשובות הנפוצות שבני נוער שואלים לגבי גירושין ופרידה במשפחה

גירושין של הורים זו נקודת מפנה בחיים.
בין אם הגירושין קרו לפני הרבה שנים ובין אם הם טריים. אם הסטטיססטיקה בישראל מצביעה על שיעור גירושין של אחד מתוך שלוש משפחות, סביר להניח שאתם מוקפים בילדים ובני נוער רבים שעוברים בדיוק את אותו הדבר. ההתמודדות עם המשבר נראית אולי קשה כרגע אבל היא אפשרית וללא ספק אפשר לקיים חיי משפחה תקינים וטובים על אף השינויים שגירושין מביאים איתם.

הם כנראה מתגרשים בגלל סיבות רבות ומצטברות. גירושין מתרחשים בדרך כלל כאשר בני זוג מרגישים שהם לא יכולים יותר לחיות יחד בעקבות כעסים וריבים שמלווים את חיי הנישואים שלהם, או בעקבות כך שהם כבר לא מרגישים את אותה האהבה שחשו אחד לשני בתחילת הדרך.

גירושין גם מתרחשים בעקבות התאהבות מחוץ לנישואין של אחד ההורים, ולעיתים גירושין הם תוצאה של בעיה רצינית שליוותה את הנישואין כמו, בעיית שתיה, התעללות פיסית או נפשית, הימורים ועוד.  

ולפעמים, גירושין קורים מבלי שמשהו ‘רע’ בהכרח יוביל לכך, אלא כי בני זוג מחליטים בהחלטה משותפת שהם מיצו את הזוגיות ורוצים להפרד.

המחשבה שהגירושין של ההורים שלכם היא איכשהו אשמתכם, היא מחשבה די שכיחה בקרב הרבה מתבגרים. פשוט נסו לזכור, שההחלטה של ההורים שלכם להפרד נובעת אך ורק מעניינים שביניהם ולא בגלל שום דבר אחר שאתם חושבים שעשיתם או לא עשיתם.

גם אם הייתם משתפים פעולה יותר, או לומדים טוב יותר, או חוזרים הביתה בזמן כשההורים דרשו – זה לא היה מונע את הגירושין. פרידה וגירושין הם תוצאה של בעיות מצטברות בין בני זוג ולא בין הורים לילדים.

גירושין של הורים מציפים רגשות רבים. הרגשות האלו עשויים להשתנות בתדירות גבוהה ולעיתים אפילו גבוהה מדי. זה יוצר בלבול. אתם עשויים להרגיש לחץ, כעס, תסכול או עצב. סיבה נוספת למתח היא העובדה שאתם כנראה נאלצים בתקופה הזו יותר מתמיד לשמוע את ההאשמות שההורים שלכם מטיחים אחד כלפי השני או אחד אודות השני (בפניכם). אתם יכולים להרגיש בדידות, פחד, דאגה או אשמה ואולי אפלו אתם חשים מעט הקלה (במיוחד אם קדמה לפרידה אווירה של מתח וכעס בבית). כל הרגשות הללו הם רגשות אופייניים וחשוב מאד שלא תשמרו אותם בבטן. אתם תגלו שלדבר עם חבר או בן משפחה או כל אדם מהימן אחר שאתם סומכים עליו, יעזור לכם מאד.

במקרים בהם ההורים שלכם גרים רחוק אחד מהשני, זה יכול ליצור אתגרים הן מבחינה חברתית והן מבחינה מעשית. לאורך זמן תוכלו למצוא יחד סידור חדש שיתאים לכולכם. בדרך כלל לוקח זמן עד שזמני השהות שלכם עם כל אחד מההורים נקבעים סופית, ולוקח זמן להסתגל לשינויים גדולים ולהבין מה עובד הכי טוב עבורכם.

גירושין משפיעים גם על המצב הכלכלי בבית כי עכשיו במקום שההורים שלכם יחזיקו בית אחד הם צריכים להחזיק שני בתים. כך, שהרבה פעמים הורים שלא עבדו במהלך הנישואין, ייתכן ויצטרכו למצוא עבודה כדי לשלם שכר דירה או משכנתא. יש גם הוצאות הקשורות לגירושין למשל עורכי דין, העברת דירה ממקום אחד לשני. עם זאת, לצד המתח והלחץ כתוצאה מירידה במצב כלכלי, לצאת לעבוד יכול גם להיות שינוי מרענן עבור הורה שלא עבד.

יש הרבה דברים שאנחנו יכולים לעשות כדי לעזור לעצמינו להתמודד טוב יותר, אבל לפעמים אנחנו צריכים עזרה מאנשים אחרים. במיוחד ברגעים כאלה. זה יכול להיות איש מקצוע, יועצת בית ספר, או צ’אט עם מומחה ואתם יכולים גם לדבר עם חברים או משפחה. המשפחה המורחבת שלנו וגם החברים שלנו מקבלים אותנו כפי שאנחנו. אתם תגלו שלשוחח עם מישהו אחר יכול מאד לעזור ולהקל על ההרגשה הכבדה בתקופה המאתגרת והמתוחה הזו.