כיצד לספר לילדים על הגירושין הקרבים

5 דרכים זהירות כיצד לדבר עם ילדיכם על גירושין/ ג’נה אדמס

גירושין זה עניין מסובך, כאשר הילדים מעורבים צריך להתמודד מלבד הרגשות שלכם גם עם הרגשות שלהם. על כן אנו מצרפים דף עם טיפים כיצד להתמודד עם השיחות המורכבות בנושא.
הורים לעיתים חוששים לדבר עם ילדיהם על הפירוד הקרב היות והם חוששים כיצד ילדיהם יגיבו. רבים מהם חשים אשמה על המהפך הקרב בחיי הבית.
על אף רגשות האשם והחששות חשוב לתת לילדים מידע תואם גיל על הגירושין הקרבים והשינויים הצפויים .
זה נכון שילדים מתקשים לקבל את הידיעה שההורים מתגרשים, יחד עם זאת, התכוננות לקושי שכרוך בשיחה יכולה לעזור לכם לבטא את מחשבותיכם ולהבטיח לילדים שהם ממשיכים להיות אהובים ובטוחים.
הנה חמישה טיפים בעלי ערך שיכלו לעזור לכם להתמודד עם השיחה :

1. היו כנים

ללא ספק, הילדים יהיו שבורי לב ברגע שישמעו על הפרידה, יחד עם זאת אם מדברים בכנות וממקדים את השיחה בעובדות פשוטות יכולים לעזור לילדים לחוש בהירות ופחות חוסר וודאות. אל תנסו לרכך את השיחה בכך שתימנעו ממילים כגון: פרידה וגירושין או בהצעת הסבר כגון:"אמא/אבא נסעו למספר חודשים בגלל שהמשרד עבר לעיר אחרת".
אל תתנו פרטים לא מותאמים לילדים על הפרידה. תדברו מראש עם הגרוש/גרושה לעתיד ותסכימו על סיפור שמקובל על שניכם . הסיפור צריך לכלול את העובדות ואת התכניות שיש לכם עבורם. ילדים מעוניינים לדעת כיצד הפרידה תשפיע על חייהם. הם צריכים לדעת מה נשאר אותו דבר ומה משתנה. תשקלו לענות על השאלות הבאות בכדי לספק בהירות.
איזה הורה יישאר בבית ואיזה יעזוב?
האם הם יצטרכו לעזוב את הבית או האם יוכלו להישאר?
האם בית ספר שלהם ישתנה?
באיזה תכיפות ייראו את הוריהם?
האם שני ההורים יגיעו לאירועים מיוחדים כגון מופעים בגן , ימי הולדת, משחקי כדורגל וכו?
ילדים נאיבים והם סומכים על הוריהם שיעשו את ההחלטות הכי טובות עבורם. תעבדו יחדיו עם הגרוש/ה על מנת לעשות את ההחלטות ממוקדות בטובת הילד , תוך כדאי כך שתבהירו ששניי הורים ממשיכים לאהוב אותם.

2. שימו לב למילים ולטון שלכם

עבור הילדים, לראות את הוריהם מתגרשים זאת חוויה טראומתית . זה הזמן לשמור על הכעס, מרירות,טענות בצד, ולשמור על טון רגוע ואסרטיבי.
יתר על כן , בזמן השיחה, תוודאו שאתם משתמשים במילים הנכונות.ותחזרו על המסרים הבאים :
– “אמא ואבא ניסו לפתור את הדברים אבל הם לא מצליחים להסתדר ביניהם”
– “אמא ואבא לא אוהבים אחד את השני, אבל זה קורה רק בין מבוגרים,הורים לעולם לא מפסיקים לאהוב את ילדיהם”
– “זאת החלטה בין אמא ואבא והיא ממש לא סובבת סביב הילדים”
– “אמא ואבא תמיד יאהבו אתכם ויהיו בסביבתכם”
המילים שתבחרו יכולים לרפא או לפגוע ברגשות ילדיכם ועל כן עליכם להתמקד בטיפול אחיד בילדכם ובכך לאפשר להם להסתגל לתקופה מאתגרת זו בחייהם.

3.      היו פתוחים לתגובות

שאתם מדברים עם ילדיכם על הפרידה היו מוכנים למגוון תגובות. זה לגמרי טבעי שיחושו:עצב/פחד/בלבול/חוסר בטחון ואפילו הקלה על כך שהוריהם נפרדים.
ללא קשר לתגובותיהם, היו סבלניים ואימרו להם שתמיד תאהבו ותדאגו להם. הקשיבו לתלונותיהם ולשאלותיהם , והשיבו להם בצורה מכבדת ופתוחה.

4. תנטרלו את השליליות

הרגשות שלכם מאוד סוערים בתקופה זו . ייתכן שאתם כועסים על הגרוש/ה אך על תתנו לצורה בה אתם תופסים אותם להשפיע על הדרך בה ילדיכם תופסים אותה/ו.
חשוב לשמור על אופטימיות וקור רוח לגביי העתיד. האשמות והעלבות את ההורה השני יחלישו את יחסיכם עם ילדיכם ויגרמו להם להיות פסימיים בנוגע למשפחתם.
לדוגמא, אם ההורה השני פיספס אירוע בבית ספר, אל תנצלו את ההזדמנות להכפיש אותו/ה. ההכפשה עלולה לערער את אמונתם של הילדים במשפחה ולהגביר את חוסר ביטחונם. במקום, תאמרו : “אני יודעת שאתה מרגיש עצוב וכועס על כך שאבא/אמא לא יכל/ה להגיע, אבל אני בטוח/ה שהיא/הוא תחפה/יחפה על כך בקרוב”.
הימנעו מלבקש מילדיכם לבחור בין ההורים.הבחירה יכולה להעמיד אותם במצב מוזר ולפגוע ברווחתם.
תתמקדו במה שטוב ביותר לילדיכם והקלו עליהם לזכות באהבה של שניי הורים.

5.      היעזרו בייעוץ מקצועי

ילדים המתמודדים עם מצבים מלחיצים עלולים להציג מגוון רב של התנהגויות שליליות : כעס, עצבות ולעיתים התכנסות בתוך עצמם.
על אף העובדה שאתם משתדלים כמיטב יכולתכם, התקשורת עם ילדיכם בתקופה זו יכולה להיות מאתגרת גם עבורכם, תאפשרו לעצמכם לקבל עזרה מקצועית.
ערבו בן אדם נייטרלי, לדוגמא: מורה, מאמן ספורט או יועצת שיעודדו את ילדיכם לבטא את תחושותיהם בחופשיות.
לדבר עם הילדים על הגירושין הקרבים יכול לעורר הרבה מתח בקרב ההורים עצמם. יחד עם זאת, עם ההכנה הנכונה ניתן לתכנן את השיחה כך שתהיי כמה שיותר מטיבה עבור הילדים ותשדר להם שהאהבה והדאגה להם לא תשתנה לעולם ובכך תעזור להם לחוש בטוחים.
המידע שהועבר בדף זה יעזור לכם לקיים שיחה פתוחה עם ילדיכם ותאפשר להם להסתגל טוב יותר לחיים שאחריי.

ביוגרפיה

הכותבת, ג’נה אדמס היא מאמנת בתחום הגירושין מארה”ב. היא עובדת בשיתוף עם חברת עורכי דין. היא מתמחה בכל הקשור לגירושין והחיים אחריי. היא עוזרת לאנשים לקבוע לעצמם מטרות לאחר הגירושין כדאי לשפר את איכות חייהם לאחר הגירושין עצמם.