למה גישור גירושין טוב יותר לילדים?

למה גישור גירושין טוב יותר לילדים?

במהלך תהליך הגירושין חווים ההורים עומס רגשי רב. עומס זה מוביל בין היתר להצפה ברגשות שליליים לקראת התהליך. חלקם מכוונים פנימה (פחד, עצב, בהלה וכו’) וחלקם החוצה כלפי בן הזוג (כעס, אכזבה, קנאה, נקמנות וכו’). זהו שלב שבו כל אחד מההורים מתחיל להסתכל על עצמו כאינדיבידואל ולא כחלק מזוג, ונאלץ לשאול את עצמו שאלות כמו – כיצד אני רוצה שחיי יראו מעתה והלאה? איך אני מתכנן את עתידי הכלכלי? איזה מן הורה אני רוצה להיות בזמן שלי עם הילדים? ועוד שאלות שבתקופת הנישואים נדחקו הצידה ולא קיבלו מענה.

השאלות הללו מייצרות פערים בין ההורים ומובילות לא אחת לקונפליקטים ביניהם. למרות זאת תמיד קיים מכנה משותף אחד שסביבו ההורים יכולים להתלכד – טובת הילדים. כאשר ההורים מצליחים להתלכד סביב טובת הילדים ורוצים למנוע מהם נזקים רגשיים כבדים, הם יכולים להגיע להסכם גירושין מוצלח באמצעות תהליך גישור.

אז איך תהליך הגישור מונע את הנזקים הכבדים לילדים ואף יכול להעצים אותם?

הימנעות ממלחמה הבחירה בתהליך הגישור היא בעצם הכרזה על אי-מלחמה. בגישור ההורים דנים בנושאים לגביהם הם צריכים לקבל החלטות (לוגיסטיים, כלכליים, חינוכיים ועוד) ומקבלים את ההחלטות בעצמם. זו הדרך הבריאה ביותר לנהל את התהליך, מאחר והאלטרנטיבה – לתבוע זה את זה בביהמ”ש או בבית הדין הרבני – מביאות בסבירות גדולה להקצנה בין ההורים ולחוסר יכולת לשתף פעולה גם בהיבטים הקטנים של החיים הנוגעים לילדים המשותפים.

הורים רבים חושבים שהם מגנים על ילדיהם בכך שהם נלחמים בהורה השני, כשלמעשה הם גורמים נזק רב בכך שהם מעבירים לילדים מסרים שליליים לגבי ההורה שלהם. כתוצאה מכך נפגעים הילדים ומאבדים את האמון הבסיסי ביותר. אמון שכל ילד זקוק לקבל מהוריו.

דוגמא אישית ושיעור לחיים – ילדים הרואים כיצד הוריהם, למרות הקושי שבתהליך הפרידה, יושבים לדבר זה עם זה ומקבלים החלטות יחד, דרך שיח משותף ולא דרך צעדים אלימים אחד כלפי השני, לומדים שיעור חשוב מאוד לחיים. הם מקבלים כלים להתמודדות עם קונפליקטים מורכבים, כלים שיסייעו להם מאוד בהמשך החיים בכל מערכות היחסים (הזוגיות וגם הלא זוגיות) שיהיו להם.

הגעה להסכם ש”יחזיק מים” ושמירה על יציבות – כאשר ההורים מתלכדים סביב טובת הילדים ושמים אותה במרכז, הרבה יותר קל להם לקבל החלטות שיהיו מוסכמות על שניהם לגבי המשך חייהם, מאחר ויש להם מטרה משותפת. כשההורים מגיעים להחלטות שמוסכמות על שניהם, ולא נאלצים לקבל החלטות חיצוניות שאינן תואמות את תפיסת עולמם, הסיכוי שאחד מהם או שניהם יפרו את ההסכם בעתיד קטן משמעותית. כך זוכים הילדים ליציבות בחייהם, לגבולות ברורים, ולמינימום טלטלות נוספות לאחר הגירושין.

תקשורת טובה בין ההורים – אחד הדברים החשובים ביותר לילדים הוא התקשורת בין ההורים לאחר הגירושין. ככל שההורים יהיו בתקשורת טובה יותר, הם יהיו מסונכרנים ביניהם בכל הנוגע לילדים בביה”ס, עם החברים, בחוגים ובכל אחד משני הבתים שלהם. הסנכרון הזה תורם לתחושת העקביות של הילדים, הם לא מרגישים שהם צריכים להתנהל בצורה אחת מול הורה אחד ובצורה אחרת מול ההורה האחר.

תקשורת טובה בין ההורים נוצרת כאשר בתהליך הגישור ניתנת לכל אחד האפשרות להביע את עצמו, את רצונותיו ואת צרכיו, וגם להקשיב להורה האחר. באמצעות השיח המשותף וקבלת ההחלטות המשותפות מבינים ההורים ששמירה על יחסים תקינים ותקשורת טובה ביניהם תאפשר להם גמישות, התחשבות ועזרה הדדית, שישפיעו באופן קריטי על איכות חייהם העתידית לאחר הפרידה. אחרי הכל, ההורים אמנם מפסיקים להיות בני זוג אך ממשיכים להיות שותפים מלאים בגידול הילדים, וכל אחד מהם יצטרך את עזרתו של האחר בנושאים רבים במהלך הזמן.

 

מאת: נגה זיו פרידמן, מגשרת לגירושין, משרד נדב נישרי.