מערכת היחסים בין האחים בסיטואציה של פרידת הורים

מערכת היחסים בין האחים בסיטואציה של פרידת הורים

אנחנו רוצים לשתף אתכם במאמר “אחי זה הכי” – האומנם? שכתבה טלי שלו אלימלך, עו”ס, צוות סדרי דין, התחנה לטיפול זוגי ומשפחתי, מנהל הרווחה, אשדוד.

במאמר היא סוקרת מחקרים שבדקו את מערכת היחסים בין האחים והשפעת תהליך הגירושין על עליהם. במאמר טלי מחדדת את העובדה שנעשו הרבה מחקרים בנושא הגירושין ובמיוחד בשנים האחרונות אבל יש מעט מאוד מחקרים העוסקים במערכות היחסים בין האחים לאורך תהליך הגירושין של הוריהם. במאמר שכתבה טלי שלו־אלימלך, היא מנסה להעלות לתודעה את הנושא המורכב הזה.

ההתמודדות של הילדים במשפחה שבה ישנה סיטואציה של גירושין אינה קלה בלשון המעטה והיא אף יותר קשה במשפחות שבהם הילד הוא יחיד. אופן ההתמודדות של הילד במשפחה עם סיטואציית הגירושין יכולה להיות מושפעת ממשתנים כגון עוצמת הקונפליקט בין ההורים, הקשר שבין הילד להורים, הטמפרמנט של הילד ואפילו גיל הילדים בעת הפרידה.

אז איך בעצם יכולים להשפיע גירושין על מערכת היחסים בין האחים במשפחה? ראשית ניתן לראות במחקרים כי מערכת היחסים בין האחים יכולה למתן את ההשפעות השליליות של גירושי ההורים. שנית, ניתן לראות שישנם מקרים בהם האחים מחפשים את קרבת אחיהם מאחר וההורים אינם פנויים רגשית או עסוקים במלחמותיהם. מקרים אחרים מראים כי במשפחות מסוימות האחים עלולים לייצר קונפליקטים על רקע המתח והכעס המצטבר בסיטואציה הזו. בחלק מהמשפחות בהן ההורה שנשאר עם הילדים וכורע תחת הנטל הנפשי או הכלכלי, הבכור הופך להיות עמוד תווך משמעותי עבור אחיו הצעירים. במשפחות מסוימות כשלאחים הגדולים יש כעס על הגירושין הם מרחיקים את עצמם מההורים והאחים הקטנים. לעיתים הילדים נוקטים עמדה כנגע אחד מההורים שנראה לעיתים כמו הצד שנפגע יותר ומסרבים להתקרב להורה השני. במידה והדעות בין האחים חלוקות וכל אחד רואה הורה אחר אחראי לגירושין – הדבר יביא למחלוקות וקונפליקטים בין האחים. לאחים בכורים מתבגרים מטבע גילם עשויה להיות יותר מעורבות בסכסוך ההורי.

מאחר ומחקרים רבים נעשו בנושאי גירושין ועל השפעתם על המשפחה באופן כללי טלי רצתה לשים זרקור על נושא היחסין בין האחים והשפעת הגירושין עליהם. היחסים בין האחים במהלך גירושי הורים יכולים להשפיע הן על האחים עצמם וגם על ההורים בסיטואציה הזו. בתהליך גירושין הרבה פעמים ילדים מרגישים שהשליטה נלקחת מהם וכי ההורים שינו עבורם את כל מה שהכירו עד כה מבלי לשאול אותם. אחת הדרכים להחזיר להם את השליטה על חייהם היא לשפר את איכות חייהם ואת מערכות היחסים שלהם בתוך המשפחה – ואחת החשובות שבהן היא מערכת היחסים עם האחים שיכולה לתרום ליציבות וביטחון. לקריאת המאמר המלא לחץ על הקישור https://meidaos.socialwork.org.il/94/36/

ואיך זה בא לידי ביטוי במקרים שאנחנו פוגשים במרכז “בין לבין” ביום יום?

את הוריהם של אורית בת 11 ו-שחר (שמות בדויים) בן 13 וחצי ממרכז הארץ שנפרדו לפני כשנתיים פגשנו לאחר שהאם החליטה להתגרש מהאב לאחר כמה שנים בהן היה מכור להימורים אונליין. האם עזבה את בית המגורים המשותף של המשפחה מאחר והאב לא הסכים לפרידה. בתחילה האחים תמכו זה בזה והציגו חזית אחת מול ההורים. שחר האח הגדול תמיד דאג לאחותו גם בחצר בית הספר. עם הזמן מאחר והילדים לא ידעו מה הסיבה לפרידת ההורים הם העלו טענות כלפי האמא ש”פירקה” את המשפחה בגלל “דבר פעוט כמו משחקי המחשב של אבא”. האב המשיך לדבר עם ילדיו כל העת על תקוותו שהאם תתחרט ותחזור אל האב.  השבר האמיתי בין האחים החל, למעשה, כשהאמא הכירה בן זוג חדש, כמעט שנה לאחר עזיבתה את בית המגורים. שחר בן ה-13, שהיה קרוב במיוחד לאימו מאז ילדותו, הגיב בהתרחקות והתכנסות. אביו, שהיה עדיין פגוע ביותר מעזיבת האמא, התקרב מאוד אל בנו וחלק עימו את כעסיו ופגיעותו מעזיבת האם, תוך שהם יוצרים יחד בדיחות והכפשות אודות בן זוגה החדש של האם. אט אט הבן, שחר, הפחית את ביקוריו בדירת אימו ובן זוגה החדש. 

אורית, בת ה-11, המשיכה לנוע בין דירת האב לדירת האם ובן זוגה. מעתה מחצית מזמנה כבר היה ללא אחיה, שעימו גדלה לאורך 11 שנים, יום יום. היא ביטאה את בדידותה בציורים רבים שציירה באותה עת ובשיחות עם אימה. 

הכעס בין האחים הלך וגבר. האח האשים את האחות שהיא מתחברת עם בן הזוג החדש וילדיו, ובכך מסייעת לאימם בפרידה באופן שלא תהיה דרך חזרה. האחות האשימה את האח שנטש אותה להתמודד לבדה עם המעברים בין הבתים ובין ההורים, שהפסיק להיות “האח הגדול ששומר עליה”.

הקרע בין האחים הגיע לשיאו על רקע הדיונים המשפטיים של הוריהם. סוגיות הרכוש והכספיות שנוספו שעמדו על הפרק, העצימו את הקונפליקט הזוגי והחמירו את האיבה בין האחים שהפסיקו לדבר ולהתכתב זה עם זו. מצוקתה של אורית גברה וכעת גם קיבלה ביטוי באמצעות הפרעת אכילה. אורית הפחיתה את ארוחותיה ודיווחה שאיננה רעבה. ירידתה במשקל שימשה נורת אזהרה שדירבנה את אימה לפנות לקבלת עזרה מקצועית עבור אורית ועבור יתר בני המשפחה.