תיאום הורי – המעבר מקשר זוגי לקשר הורי

תיאום הורי – המעבר מקשר זוגי לקשר הורי

מאת: אורית יצחקי – עו”ד ומגשרת משפחה, מתאמת הורית

מבוא

גירושין הוא תהליך מורכב ואמוציונלי, בין אם התהליך הסתיים בגישור ובין אם בתוך כותלי בית המשפט. אלא שתהליך הגירושין הוא רק סיום הזוגיות והתא המשפחתי הקיים, ולמעשה הוא התחלה חדשה של תא משפחתי אחר. דומה אך שונה. שונה מאוד.

כשבני זוג מתגרשים, תהא הסיבה אשר תהא, הם למעשה מפרקים את הקשר הזוגי ועקב כך משנים את מבנה התא המשפחתי. ההורים מתפצלים ונוצרים, במקרים רבים, לילדים שני בתים. הבית של אמא והבית של אבא.

בתוך מציאות הגירושין, ההורים נדרשים להמשיך ולנהל את התפקיד המשמעותי, הקריטי והרגיש – ההורות. כל אחד/ת מהם נדרש כעת לסגל מיומנויות נוספות לארגז הכלים ההורי שלו/ה: טיפול בצרכי הילדים מבחינה פיסית וכלכלית (ביגוד, הנעלה, תזונה, ציוד לימודי) וכן מבחינה רגשית (מתן תשומת לב, אמפתיה, עידוד ותמיכה רגשית במצבים מגוונים).

האופן בו זוגות התגרשו יכול להשפיע על ניהול ההורות המשותפת בהמשך הדרך, אולם אינו מנבא את הקונפליקטים שעתידים להגיע, טבעם ועוצמתם. כידוע, ישנם הורים שמתגרשים בגישור, וישנם הורים שמתגרשים בהליך משפטי. ההליך המשפטי מטבעו מסלים את הקשר בין ההורים עד כדי מאבק של ממש, במאבק הזה נכנסים לעיתים לתוך התא המשפחתי גורמים נוספים  – עו”ס לסדרי דין, אפוטרופוס לדין לילדים, מתאם הורי, מטפלים. למרבה הצער, באופן כמעט בלתי נמנע, הילדים מצויים בתווך, בתוך הכאוס, ולעתים מעורבים בתוך ההליך בצורה קשה ביותר. מאבק זה לא מאפשר להורים לנהל שיח, ההורים שקועים במאבק עד צוואר, והשופט המנהל את התיק הופך לדמות נוכחת מאוד בחייהם.

לעומתם, הורים שמתגרשים בגישור כשמערכת היחסים ביניהם תקינה, מצמצמים את הסיכוי למערכת יחסים עכורה בהמשך הדרך. יחד עם זאת, פיצול הבתים והתפקידים הישנים-חדשים של כל אחד/ת מההורים במערך המשפחתי לאחר הגירושין, יוצרים מציאות חדשה לאמא, לאבא, לילדים. מציאות שכולם צריכים להסתגל אליה. גם במציאות זו, כמו בכל מערכת יחסים, ישנם חילוקי דעות. אולם לעתים חילוקי דעות אלה חורגים מהסביר והופכים למחלוקות קשות בין ההורים על כל נושא – גדול ופעוט: בחירת טיפול רפואי לילד, רישום למוסד חינוכי, טיפול רגשי לילדים, כמות הבגדים והנעליים עבור הילדים שיש אצל כל אחד מההורים, ועוד כהנה וכהנה מחלוקות.

במצב שבו ההורים אינם מצליחים לנהל תקשורת אפקטיבית לשם ניהול ההורות שלהם, הם לעתים מופנים על ידי בית המשפט לתהליך תיאום הורי. במאמר זה אסביר מהו תיאום הורי, כיצד הוא מתנהל ומהם יתרונותיו.

מהו תיאום הורי

תיאום הורי הוא תהליך אלטרנטיבי ממוקד ילדים אשר מסייע להורים גרושים המצויים בקונפליקט הורי להגיע להסכמות הוריות, ובכך למעשה מאפשר לילדים לצאת מתוך המאבק של ההורים, ולאפשר להם לחוות את הילדות שלהם בצורה סבירה ככל הניתן, להשאר במקומם כילדים ולאפשר להם לגדול ולהתפתח בהתאם ליתר בני גילם.

הורים המצויים בקונפליקט הורי גבוה מייצרים פגיעה ארוכה ומתמשכת בילדים שלהם. על אף שההורים מבינים את הנזקים מהתקשורת הפגומה והלקויה שיש ביניהם קוגניטיבית, הרי שרגשית הם לא מצליחים להפנים את הענין. כך ההורים נמצאים בתוך מעגל אינסופי של תקשורת לקויה ואף רעילה שאינו מאפשר להם לשבור אותו ולצאת משפת המאבק ולעבור לשפת הדיאלוג.

תהליך התיאום ההורי מאפשר להורים ראשית לכל להתחיל להתמקד בצורכי הילדים. מילוי צורכי הילדים הוא קריטי, שכן ההורים המתקוטטים שאינם ממלאים את צורכי הקטינים למעשה מכניסים את הילדים לתוך הסכסוך, ולמרבה הצער גם משאירים אותם בו. כשצורכי הילדים לא מתמלאים, הם הראשונים והיחידים להפגע מכך. ההשלכות הן לא רק מיידיות, הן גם עתידיות. יש השפעות ארוכות טווח לילדים שחשופים למאבקים אלה.

כך, למשל, במצב של זמני שהות שווים או כמעט שווים, כשהילדים בגילאי גן וכיתות ראשונות בבית הספר בתוך תהליך מעבר הילדים מהורה להורה, אחד ההורים מגלה כי בעצם נשאר כמעט בלי בגדים עבור הילדים. אין ספק, כי מצב זה מייצר תסכול ותחושת אובדן שליטה. באחד מתהליכי תיאום הורי שהתקיימו אצלי, העלה האב את הצורך שפריטי לבוש, כולל תלבושת אחידה, אצל כל אחד מההורים יהיו פחות או יותר בחלוקה שווה. בתהליך הוסכם, שכל הורה יבדוק את כמות הבגדים שיש אצלו עבור הילדים, יעשה השלמה ככל שנדרש, והוסכם שההורים יהיו אחראיים לבדוק חוסרים. עוד הוסכם, שההורים ידאגו להכין בגדים לילדים יום או יומיים קודם, בהתאם לזמני השהות, כך יהיה ניתן להבין האם יש חוסרים של בגדים, והאם יש אצל אחד ההורים מספר פריטים קטן יותר מאשר אצל ההורה האחר.

על פניו נראה, כאילו סוגיית הבגדים היא סוגיה שולית, וברור כי ההורים צריכים לדעת לנהל אותה. למרבה הצער – המציאות מוכיחה כי ההורים מתקשים להתנהל בתוך החיים שלאחר הגירושין ברמה הבסיסית ביותר. עבור ילד  – הבגדים זו סוגיה מהותית. כאמור, תהליך התיאום ההורי מתמקד בצורכי הילד, ואין כל ספק כי ביגוד והנעלה הם אחד מהצרכים הבסיסיים של ילד. כך, ככל שצורכי הילד, יתמלאו תתאפשר לו רווחה נפשית ורגשית.

גם סוגיות כגון שיעורים פרטיים, חוגים, טיפולים רגשיים לילדים, חינוך הילדים – עולים בתהליך התיאום ההורי. במקרים אלה, נדרש להבין את הצורך מאחורי כל סוגיה, האלטרנטיבות הקיימות, היכולות הכספיות של ההורים, ועוד מגוון של פרמטרים –  ולסייע להורים להגיע להסכמות בתוך תהליך התיאום ההורי.

אולם העבודה בתוך תהליך התיאום ההורי אינה מתמצה רק בפתרון של סוגיות שעומדות על הפרק ומצויות במחלוקת בין ההורים. בתהליך, ההורים מקבלים כלים לניהול תקשורת אפקטיבית על מנת שיתאפשר להם לנהל את ההורות באופן עצמאי גם ביום שאחרי סיומו של תהליך התיאום ההורי. התהליך למעשה נועד גם להבנות שפה הורית משותפת. לעבור משפת מאבק לשפת דיאלוג – דבר שחשוב לא רק להורים, אלא בעיקר לילדים. למשל, ההורים לומדים בתהליך לבצע שיקוף של דברי ההורה השותף, לומדים להציף בעיות לפי גישה “עסקית”, שבה למעשה אפשר להתמודד עם פתרון בעיות באופן מובנה. להבין מה מזין את הקונפליקט ומה מכבה אותו ועוד.

שינוי השפה ומעבר לניהול שיח הורי מייצר לילדים שקט, מאפשר להם לגדול בנחת, ולהיות פשוט ילדים. כידוע, “זמן ילד” הוא מוגבל, ויש לאפשר לילדים להיות נוכחים בתקופת הילדות שלהם ולא להיות במצב שבו הם לוקחים חלק בסכסוך, לא הופכים להיות ילדים הוריים, לא נוקטים עמדה, לא מצויים במצב של ריצוי.

עם פתיחת תהליך התיאום ההורי, ההורים מקבלים את כללי הגירושין. כללי הגירושין הם למעשה סוג של מכתב מהילד להוריו. בכללים אלו יש למעשה את כל כללי ה”אל תעשה” לכל אחד מההורים. אם לסכם כללים אלו לשורה אחת, אז הילדים אומרים להורים כך: אל תערבו אותנו. תשאירו אותנו מחוץ לסכסוך, פשוט תסתדרו!

כיצד מתנהל התהליך?

על פי רוב, ושעה שההורים מצויים בקונפליקט גבוה ומתקשים לקבל ביחד החלטות כמעט בכל סוגיה, ההפניה לתיאום הורי תהיה בהוראת בית המשפט או בית הדין הרבני.

תהליך התיאום ההורי נפתח בפגישות נפרדות עם כל אחד מההורים, ולאחר מכן מתחילות הפגישות המשותפות. למעשה, בפגישות המשותפות מתחילה העבודה, עולות הסוגיות שנמצאות במחלוקת בין ההורים, ובתוך כך  ההורים לומדים להבנות שפה הורית משותפת. הפגישות המשותפות נוגעות להווה ולעתיד.

בתוך תהליך התיאום ההורי למתאם ההורי סמכות להפגש עם הילדים באופן ישיר, וכן לקבל מידע מכל גורם רלוונטי.

על אף שבפסיקות בית המשפט לענייני משפחה בישראל, ניתן לראות כי בית המשפט לעתים מתייחס לתיאום ההורי כאל טיפול. חשוב לציין, כי תיאום הורי אינו טיפול!

אף אם תהליך התיאום ההורי מתבצע על ידי איש טיפול, לתהליך עצמו יש את הסטינג שלו והוראות אחרות לניהולו, ולא מתבצע בו תהליך טיפולי כלשהו. למעשה המתאם ההורי אינו פותר את הקונפליקט של ההורים, לא נותן ייעוץ משפטי, לא מטפל בהורים, לא משנה זמני שהות ובכלל אינו משנה החלטות בית משפט.

המתאם ההורי מתמקד בצרכים של הילדים.

יחד עם זאת יצוין, כי לעתים, וככל הנראה במקרים קשים מאוד, בית המשפט נותן למתאם ההורי הוראות מפורשות בנוגע לסוגיות שיעלו בתהליך התיאום ההורי (ראו תמ”ש 29188-05-14, תלה”מ 11945-01-20). יש מקרים בהם בית המשפט נותן למתאם ההורי סמכות הכרעה, ולעתים המתאם ההורי נדרש להגיש דו”ח לבית המשפט ככל שבית המשפט קובע זאת.

תיאום הורי יכול גם להיות נתיב שההורים בוחרים בו בניסיון לשפר את התקשורת ביניהם וללא צו שיפוטי ופיקוח של בית המשפט.

 

יתרונות התיאום ההורי

לתיאום ההורי יתרונות רבים הן לילדים, הן להורים והן לבית המשפט.

לילדים – תהליך התיאום ההורי מפחית לחץ, מתח וחוסר תפקוד, מפחית את קונפליקט הנאמנוית בין ההורים, מאפשר לילדים ליהנות משני ההורים ומאווירה רגועה יותר, מאפשר להם לנהל מערכת יחסים אוהבת עם כל אחד מההורים ללא חשש.

להורים – מאפשר להם ללמוד לנהל דיאלוג כהורים שותפים, מעניק להם כלים ומיומנויות לתקשורת ממוקדת ילד, מסייע בפתרון סוגיות הקשורות לגידול הילד, מסייע בקיום החלטות בית המשפט וגם מוריד עלויות משפטיות.

לבית המשפט –  מוריד את מספר הדיונים בבית המשפט, מאפשר לבית המשפט להתמקד בסוגיות משפטיות מאשר בעניינים הוריים, נותן למשפחות המצויות בקונפליקט קשה פתרון מסודר.

 

לסיכום

תיאום הורי הוא תהליך מוגבל בזמן, שעדיף לכל אחד מההורים להשתתף בו מתוך רצון בסיסי ולתת הזדמנות לתהליך. תהליך תיאום הורי יתקל בקשיים כאשר אחד מההורים לא מוכן לשתף פעולה.

יחד עם זאת, נקבע בעבר בהחלטה שיפוטית כי “שיתוף פעולה עם המתאמת ההורית אינו בגדר המלצה או בקשה, אלא מהווה צו שיפוטי לכל דבר וענין” (תלה”מ 11945-01-20), ובית המשפט מפרט את השלכות הפרת הצו השיפוטי.

תהליך תיאום הורי מאפשר להורים לשים במרכז את צורכי הילדים, להוציא את הילדים מהקונפליקט ההורי ולשחרר אותם מהעוינות החזקה שבין ההורים, כמו כן מלמד את ההורים לשתף פעולה בהווה וגם בעתיד כך שלא יהיה צורך בהתערבות של גורם חיצוני.

תיאום הורי הוא תהליך שיכול להוביל את ההורים למקומות טובים יותר עבור עצמם ועבור הילדים. יפה היא קביעת כב’ סגן הנשיא, השופט אסף זגורי, בפסק הדין תמ”ש 29188-05-14 כי: “… היו גם מקרים בהם הוכיח התיאום ההורי הצלחות שלא ניתן היה כלל לחזותן“.

[/cmsms_text][/cmsms_column][/cmsms_row]