מה זה מזונות? למי יש משמורת? ועוד מושגים לא ברורים…

מה זה מזונות? למי יש משמורת? ועוד מושגים לא ברורים…

כתבה: יואה שורק, חוקרת בכירה וראשת צוות ילדים ונוער, מאיירס-ג’וינט-מכון ברוקדייל *

הסדרי ראייה/זמני שהות
“הסדרי ראיה” או “זמני שהות” מתארים את חלוקת הזמנים שבהם הילדים נמצאים עם כל אחד מההורים. זמנים אלה קבועים מראש. במשפחות רבות זמני השהות בחגים וחופשות שונים מזמני השהות שבשגרה. כל הורה נמצא עם הילדים במקום שהוא בוחר, למשל בבית של אותו הורה. ברוב המקרים, זמני השהות האלו כוללים גם לינה בביתו של ההורה.
יש הורים שמחלקים את “זמני השהות חצי-חצי” – הילדים נמצאים אצל כל הורה זמן שווה (פחות או יותר). יש הורים שמחלקים את זמני השהות באופן שאינו זהה ביניהם. לפעמים זה בגלל שאחד ההורים עובד עד שעות מאוחרות ופחות פנוי להיות עם הילדים.
הגדרת זמני השהות עושה סדר לכולם: היא עוזרת להורים ולילדים לזכור מתי הם נמצאים אצל מי ולהתארגן למפגשים המשותפים. היא נותנת לכולם ביטחון מתי הם נפגשים

איך קובעים את זמני השהות?
ההורים צריכים להסכים ביניהם על חלוקת הזמנים או על שינוי שלהם. אם הם לא מסכימים –  השופט בבית הדין או  בבית המשפט יקבל החלטה.

מתי קובעים את זמני השהות?
כאשר ההורים נפרדים. לעיתים במהלך הזמן, המציאות משתנה ואז צריך לשנות את זמני השהות. למשל, כשאחד הילדים עובר בית ספר, או יש לו חוגים ופעילות בתנועות נוער, או כאשר אחד ההורים מחליף עבודה ויש לו שינוי משמעותי בשעות העבודה, או אם הוא עובר לגור בחו”ל. לפעמים פשוט הילדים או ההורים רוצים לשנות את חלוקת הזמנים בין ההורים, ואז צריך לקבוע אותם מחדש.

חשוב שתדעו: אם אחד ההורים רוצה לעבור לגור במקום אחר, (בחו”ל או בארץ), וזה ישנה את זמני השהות של הילדים עם ההורה האחר – הוא חייב לקבל את הסכמת ההורה השני. אם אין הסכמה, בית המשפט או בית הדין יחליטו.

זיכרו, ההורים נשארים ההורים בכל יום, ללא קשר לזמני השהות.

משמורת
משמורת היא מקום המגורים העיקרי של הילד. כשהורים נפרדים וכל אחד עובר לגור בבית נפרד, הם צריכים להחליט ולהסכים ביניהם איפה יגורו הילדים.
הם יכולים להסכים שבית של הורה אחד יהיה מקום המגורים העיקרי של הילדים, וכי הילדים יהיו בבית ההורה השני בשאר הזמן.
ההורים מסכימים ביניהם בעוד נושאים שקשורים לפרידה ביניהם וכל ההסכמות נכללות במסמך אחד שנקרא ‘הסכם גירושין’. ההסכם הגירושין יכול לקבוע, למשל-

  1. משמורת מלאה– הגדרה משפטית שאומרת שלילד או לילדה יש כתובת קבועה אחת. בדרך כלל יהיה זה ביתו של אחד ההורים.  הילד/ה יהיה עם ההורה השני בזמנים מסוימים וגם יישן בביתו. ראו הסבר על המונח “זמני שהות” (לעשות היפר לינק). חשוב להדגיש: משמורת מלאה לא אומרת שאחד ההורים הוא יותר חשוב או יותר משמעותי או “יותר הורה”, אלא רק שיש לילד כתובת אחת קבועה וברורה.
  1. משמורת משותפת– לילד יש שתי כתובות מגורים – הכתובת של כל אחד מההורים היא גם כתובתו של הילד. כלומר, לילד יש שני בתים שמוגדרים ככתובתו. לרוב זה גם אומר שהילד מחלק את זמנו באופן שווה למדי בין שתי הכתובות.

איך קובעים את המשמורת?
ההורים צריכים  להסכים על המשמורת ביניהם. אם הם לא מצליחים להסכים  ביניהם –  בית המשפט או בית הדין יחליט על סוג המשמורת.

אם רק להורה אחד יש משמורת מלאה, אז ההורה השני הוא כבר לא ממש הורה שלי?
לא ולא. שני ההורים נשארים ההורים של הילד באופן מלא. שניהם צריכים לדאוג לכל הצרכים שלו, ושניהם צריכים  לקבל החלטות מסוימות הנוגעות לו עד שיגיע לגיל 18.

הגדרת המשמורת היא הגדרה משפטית בלבד. לפעמים היא לא משקפת את המציאות שלכם. יכול להיות שרק לאחד ההורים יש “משמורת מלאה” אבל אתם מרגישים שהמשמורת היא משותפת, בגלל שאתם מרגישים בבית גם פה וגם שם. המשמורת איננה מגדירה ואיננה יכולה לקבוע את מידת הקרבה שתחושו כלפי ההורים.

אפוטרופסות
אפוטרופסות היא מעמד של אדם שמקבל החלטות עבור ילד או אדם אחר אשר אינו יכול לקבל החלטות לגבי עצמו. בדרך כלל ההורים הם אפוטרופוסים כלפי הילדים שלהם. כלומר, להורים יש חובה וזכות לדאוג לחינוך הילדים, ללימודים שלהם, לגדילה הבטוחה והטובה שלהם, למקום שבו יגורו ולנושאים הקשורים לבריאות ולטיפול הרפואי בהם. אלה נושאים שבהם הורים מחליטים לגבי  הילדים, אבל הם חייבים להקשיב לילדים ולהתחשב בדעתם.

חשוב שתדעו:  גם כאשר אחד ההורים מקבל משמורת מלאה על הילד, עדיין שני ההורים נשארים האפוטרופוסים של הילד ויש להם אחריות שווה לדאוג לצורכי הילדים.

 מזונות ילדים
במשפחות שבהן ההורים אינם חיים יחד, אחד ההורים  משלם סכום כסף קבוע  להורה “המשמורן”, כדי להתחלק איתו בהוצאות הבסיסיות בגידול הילד: אוכל, ביגוד, אחזקת הבית, חינוך, טיפול רפואי דחוף ותשלום לגן/בית הספר. לסכום זה קוראים  ‘מזונות’.
בנוסף, ההורים אמורים לחלוק ביניהם גם הוצאות נוספות ומיוחדות שקשורות לגידול הילד – כמו חוגים, טיולים, טיפול רגשי ושיעורים פרטיים.
תשלום המזונות ניתן עבור ילדים עד גיל 18, ובחלק מהמקרים הוא ניתן גם עבור צעירים מעל גיל 18, המשרתים בצבא או בשירות לאומי.

איך קובעים את סכום המזונות?
ההורים צריכים להסכים ביניהם על סכום המזונות. אם הם לא מצליחים להסכים –  בית המשפט מחליט על גובה המזונות. ההחלטה מושפעת מגובה המשכורת של כל אחד מההורים ומזמני השהות שלהם עם הילד.

בית משפט לענייני משפחה
בית משפט לענייני משפחה הוא בית משפט מיוחד, שנועד לסייע לבני משפחה לפתור מחלוקות וסכסוכים ביניהם. נושאי המחלוקת יכולים להיות משמורת, זמני שהות של הילדים, חלוקת רכוש ועוד.

מתי פונים לבית משפט?
כאשר בני זוג מחליטים להיפרד, הם צריכים לנסות להגיע להסכמות על הדברים הקשורים לפרידה, ובמיוחד על הדברים הקשורים לילדים שלהם. יש זוגות שמגיעים להסכם לבדם. זוגות אחרים פונים לגישור (תהליך, שנעשה על ידי מומחה, מגשר, שעוזר לאנשים שיש ביניהם ויכוח חריף להגיע לפשרה ולהסכים על דברים). כאשר בני הזוג (לשעבר) לא מצליחים להגיע להסכמים, הם פונים לבית המשפט והוא מקבל את ההחלטות.

למה ההורים מנהלים דיון בבית משפט? האם הם פושעים?
בכלל לא!
בית המשפט לענייני משפחה אינו מטפל בפושעים. כאשר ההורים שלכם מנהלים  הליך משפטי שם – אף אחד מהם לא עומד על דוכן הנאשמים.

האם השופט מחליט מי מבין ההורים הוא הטוב ומי הרע?
השופט שומע כל אחד מההורים, ואם יש צורך הוא שומע גם עובד סוציאלי או פסיכולוג מומחה, וגם עדים נוספים,  כדי לקבל החלטה מה הכי טוב לילד ולמשפחה. השופט אינו קובע אם אחד ההורים הוא טוב או צודק, ובטח לא קובע אם אחד מהם הוא רע או אשם.
רק במקרים קיצוניים ונדירים, שבהם אחד ההורים לא נותן / לא מאפשר להורה השני לראות את הילד, או שאחד ההורים לא נפגש עם הילד או לא משלם את חלקו במזונות הילד – אז בית המשפט יכול להטיל קנס כספי או להטיל עונש אחר, כולל מאסר.

חשוב שתדעו: לילד מעל גיל 6 יש זכות להביע את רגשותיו, דעותיו ורצונותיו בעניינים הנוגעים אליו כולל בשאלות של משמורת, זמני שהות ושמירת הקשר עם ההורים. בבתי המשפט לענייני משפחה יש יחידה מיוחדת – “יחידת הסיוע”. עובדים בה אנשי מקצוע שעוזרים לשופטים להקשיב לרגשות ולרצונות של ילדים כדי שהשופט יידעו מה להחליט. האנשים ביחידת הסיוע יודעים לדבר עם ילדים והם ישמחו להקשיב לילדים ולהתייחס ברצינות למה שהם אומרים.

שמיעת קול הילד
כאשר ההורים נמצאים בתהליך גירושין, שהרבה פעמים הוא קשה, כואב ומלא בכעסים, לילד מעל גיל 6 יש זכות להביע את רגשותיו, דעותיו, ורצונותיו. בכל פעם שהדיון המשפטי הוא בנושאי משמורת, זמני שהות, החלטה על בית הספר, או יציאה מהארץ של הילד, ילדים מוזמנים ל”פגישת השתתפות”.
הילדים אמורים לקבל הזמנה לפגישה עם איש או אישה (עובד/ת סוציאלי/ת) שיודע/ת לדבר עם ילדים ורוצה להקשיב להם. הפגישה מתקיימת במקום שנקרא “יחידת הסיוע”. הפגישה היא אישית וסודית. ההורים או עורכי הדין שלהם לא משתתפים בה. העובדים הסוציאליים מעבירים לשופטים רק דברים שהילדים הסכימו לגביהם. דברי הילד נשמרים בסודיות מוחלטת מפני ההורים. ילדים יכולים לבקש להיפגש עם השופט/ת ישירות ולשתף אותו או אותה במחשבות שלהם ובמה שהם מעדיפים.
יש מקרים שבהם יחליטו לא להזמין ילדים ל”פגישת השתתפות” בגלל חשש שההשתתפות תפגע בהם יותר משהיא תועיל להם.

האם הכוונה במפגש ההשתתפות היא שרוצים שהילד יחליט מה טוב לו?
לא בדיוק. דברי הילדים יכולים להשפיע על ההחלטה שתתקבל. אבל ההחלטה הסופית היא רק של השופט/ת. הילד/ה אינו אחראי/ת להחלטה שהתקבלה.

מה העובד/ת הסוציאלי/ת יודע/ת עלי ועל ההורים שלי?
העובדים הסוציאליים שנפגשים עם ילדים הם היא ניטראליים. כלומר, הם לא מכירים את ההורים שלכם והם לא “לוקחים צד”. הם היא בעדכם ורוצה לשמוע אתכם. הם נפגשים אתכם כדי לשמוע מה אתם מרגישים, מה אתם חושבים ומה אתם הייתם רוצים שיהיה.

חשוב שתדעו: מותר לכם לבקש “פגישת השתתפות” ביחידת הסיוע של בית המשפט. כלומר, אם לא קיבלתם הזמנה להשתתף במפגש כזה- מותר לכם לבקש לבוא לשם ולהביע את דעתכם.

בנוסף, כל ילד מתחת לגיל 18, שרוצה להתייעץ עם עורך דין, לברר את זכויותיו או רוצה לשאול שאלה משפטית, יכול לפנות ללשכת הסיוע המשפטי ולקבל יעוץ על כל עניין משפטי שמטריד אותו/ אותה. הנה קישור ללשכת הסיוע המשפטי https://www.justice.gov.il/Units/SiuaMishpaty/OurScopes/Child/Pages/contact.aspx

*מסמך זה אינו נועד להוות ייעוץ משפטי ואינו מחליף ייעוץ משפטי מקצועי.