תמיכה וכלים נוספים

Home / מתחם לילדים עד גיל 13 / תמיכה וכלים נוספים

קבוצות העצמה לילדים ובני נוער

אנחנו מאמינים שלילדים ובני נוער החווים גירושין בתוך המשפחה, מגיעה עזרה כדי להתגבר על השינויים בחייהם.

דרך נפלאה שמאד מקלה במצבים כאלה, היא לפגוש ילדים ובני נוער שעוברים או עברו את אותם שינויים – ויחד איתם ועם מנחה מקצועי – למצוא דרכים שעוזרות להסתגל לשינויים ומצבים מורכבים.

קבוצות הן מקום בטוח בו אתם יכולים להבין טוב יותר את הרגשות שלכם, ללמוד דרכים חדשות להתמודדות ולהכיר ילדים בגילכם שמבינים מה אתם עוברים (לעזור להם וגם לקבל עזרה מהם).

הקבוצות מחולקות לפי גיל ולכל קבוצה מנחה מקצועי/ת.

צרו קשר

סדנה חד פעמית לילדים או בני נוער

(3 שעות, כולל הפסקה)

לילדים/ בני נוער שממש עכשיו חווים את פרידת ההורים אנו מציעים מפגש של כשלוש שעות, אשר בו ניתן לכם, ילדים ובני נוער, מידע והסברים שיעזרו לכם להבין טוב יותר את השינוי המתרחש במשפחה וגם ידגישו את הדרכים שיכולות לעזור לכם להתמודד עם האתגרים החדשים שקשורים בפרידת ההורים. המפגש-סדנה נותן לכם גם הזדמנות לפגוש עוד ילדים או בני נוער שנמצאים באותו מצב ושמוכנים לחלוק יחד את החוויות שלהם בסביבה בטוחה ונייטרלית.

המפגש-סדנא הוא בהנחייה של מנחה מקצועי/ת ומשתתפים בו ילדים או בני נוער בגילאיים דומים.

צרו קשר

holding-hands

brother-and-sister

אח בוגר, אחות בוגרת

הניסיון מראה שכשפוגשים מישהו שעבר דברים דומים וחוויות דומות, זה עוזר מאוד.

כאשר ילדים פוגשים ילדים גדולים מהם (למשל, נער/ה) שכבר עברו גירושין, זה יכול לעזור להם לעבור את התקופה הקשה של פרידת ההורים או להסתגל לקשיים שקשורים במגורים בשני בתים, ובמיוחד אם שני ההורים לא ממש מדברים זה עם זה.

פגישות עם נער/ה בוגר/ת מכם יכולות להפחית תחושה של בדידות שלעיתים, ילדים חשים כשהוריהם נפרדים, ובמיוחד אם הנער/ה חוו בעבר גירושין במשפחתם.

פגישות כאלו גם עוזרות פשוט להיות עסוק/ה בפעילות אחרת שלא קשורה דווקא למה שקורה בבית (זה מסיח את הדעת).

רוצים להכיר אח/ות בוגר/ת באיזור שלכם?

רוצים לשמוע עוד פרטים או לשאול אותנו שאלות נוספות לגבי אח/ות בוגר/ת?

צרו קשר

ספרי ילדים בנושא גירושין ומשפחות חדשות

ספרים לילדי הגן

לא לגרש את נני/ מאת: נורית זרחי, הוצאת ספריית פועלים.

סיפור על כלבה אהובה ועל גירושים.

נמרוד גם וגם/ מאת: איציק יושע ותמיר להב, הוצאת עם עובד.

סיפור על ילד בשם נמרוד שהוריו לא גרים ביחד ולכן יש לו שני בתים: בית של אימא ובית של אבא. יש לו 2 מכל דבר: שני בתים, שתי מיטות, שני דובונים אבל כמו כן יש דברים שיש רק אצל אחד ההורים, למשל רק אצל אבא יש כלב ורק אצל אימא יש סוס מעץ. כשנמרוד אצל אבא מתעורר הוא מיד מבין שהוא אצל אבא כי הוא חולף על פני הכלב בבוקר ומעיר את אבא ומבקש ממנו שוקו. לנמרוד יש חבר שמקנא בו על כך שיש לו 2 מכל דבר אבל נמרוד “מנחם” אותו שלשניהם יש דבר משותף – לשניהם אבא ואימא שאוהבים אותם מאוד.

אמא ואבא של טל נפרדים/ מאת: שולה מודן, הוצאת מודן.

אבא ואמא של טל נפרדים, ואבא של טל לא יודע איך לספר לו. מסתבר של”גדולים” הפרידה קשה, כואבת וגורמת לפיק ברכים לא פחות מאשר לקטנים. טל לא יודע: האם זה בגללו? האם לא יראה עוד את אבא? איף הם יחיו עם זה בעתיד? אבא ואמא של טל ניפרדים הוא ספר רגיש המציג בעדינות וללא שיפוט, פרידה בין הורים דרך הקשר בין אבא לבנו.

לאמא יש חבר חדש / מאת: אורה מורג, הוצאת דביר.

סיפור בחרוזים ובו מסכת יחסים חזקה ויפה בין אם עצמאית ובת הנלחמת על זכויותיה. לתוך שגרת החיים המאורגנת והברורה מצטרף – למורת רוחה של הילדה – החבר של אמא.

ספר המשפחות הגדול/ מאת: מרי הופמן, הוצאת כנרת.

ספר נוגע בתבונה בהיבטים שונים של חיי המשפחה והוא מזמין את הקוראים לדיון מעניין וחשוב.

אבא גר בקומה אחרת/ מאת: בועז זך, הוצאת כנרת.

ילדה מספרת שאבא עזב את הבית. היא אומרת לכולם שהוא גר בקומה אחרת, אבל יודעת שהאמת היא שהוא גר בעיר אחרתהאבא מספר לילדה ולאחיותיה שהוא ואמא לא מסתדרים. הילדות ידעו זאת מזמן, ולכל אחת יש דרך התמודדות שונה. למרות שאבא עזב והילדה עצובה, הוא עדיין מקשיב לה, ולבסוף היא מרגישה שזכתה ב-2 בתים – אחד בכפר ואחד בעיר

בית בית… ועוד בית/ מאת: רונן פרידמן, הוצאת שניים.

הנה הבית של תר עם אמא והנה הבית שלו עם אבא, אבל יש לתר עוד בית… בית שהוא רק שלו. מה זה יכול להיות?

אבא כחול אמא סגולה/ מאת: רוית בקיש שירן, הוצאת סער.

כשארנובצ´יק היה קטן, הוריו החליטו שהם נפרדים. יום אחד, כשנסע עם אמא ארנובה לגן, הבין הקטן. ´´את יודעת למה את ואבא לא גרים כבר בבית אחד?” הפתיע ארנובצ´יק את ארנובה אמו.  “כי אבא רצה דברין כאלה, ואת רצית דברים אחרים”. ארנובה כתבה עם ארנובצ’יק סיפור על פרידה שיש בו אהבה גדולה. “כל אחד והצבע שלו” אמר ארנובצ’יק לפני שנרדם.

מה קרה לאימא ואבא/ מאת: רחל הרץ לזרוביץ, הוצאת ספרית פועלים.

מה קרה לאבא ואמא? שואלת את עצמה הילדה יפית, כאשר אביה לוקח את חפציו ועובר לגור בבית אחר. קשה ליפית להבין איך שני אנשים טובים ויפים כמו אבא ואמא שלה מדברים מילים כמו- “נפרדים” ו “מתגרשים”. האם זה יכול להיות שגם אבא ואמא “נפרדים” אוהבים ביחד וגם לחוד את הילדה שלהם? הסיפור של יפית, הוא סיפורם של ילדים רבים שהוריהם נפרדים. בצורה פשוטה ורגישה מתארת המחברת את הבעיות המעסיקות את הילדה והדרך בה לומדת יפית לפעול במציאות החדשה.

רחוב האושר מס’ 4/ מאת: דורית רואר סטריאר,  הוצאת רייכגולד.

הספר מטפל בצורה רגישה ומלאת הומור עדין בתגובותיהם הנפוצות והטבעיות ביותר של ילדים לתהליך הגירושים של הוריהם. הספר מדבר אל ליבם של ילדים המוצאים את עצמם בתוך מערבולות רגשיות בעלות עצמה רבה. הוא מדבר באותה מידה גם אל ההורים המוצאים את עצמם בנוסף למצוקתם הרגשית שלהם גם במבוכה וחרדה נוכח תגובת ילדיהם.

דנה והדיירת החדשה/ מאת: מיה פון פוגל, הוצאת ספר לכל.

דנה אף פעם לא אהבה את ימי ראשון! יום ראשון האחרון שלפני החופש הגדול התחיל אמנם בצורה טובה, כי עידו הזמין אותה לצאת לגלידרייה, אבל אז הפך היום להיות פשוט סיוט אחד גדול: אבא של דנה עזב את הבית היפה שלהם במושב, ועבר לגור אצל “מכרה” – ומיד לאחר מכן אימא של דנה הודיעה להם שהיא מתכננת מגורים משותפים עם נורית, חברתה המעצבנת והבת שלה.

ספרים נוספים

זה קרה פתאום בבית של תום/ מאת: דפנה חלף

אבא ואמא ברוגז/ מאת: רותי וולף

הזברה זברוני בתוך הספר – “בתוך הבחוץ”/מאת: עודד בורלא.

אימשל/מאת: דורית זילברמן.

שני הבתים של יוני/מאת: מיכל ברקאי.

זה אני דן מנאות ירק/מאת: עמי גדליה.

דן ואבא משפחה/מאת: עמי גדליה.

חברה לדן, חברה לאבא/ מאת: עמי גדליה.

מעוניינים להרשם לניוזלטר שלנו ?