פודקסט: פירוק והרכבה – מדריך אופטימי למשפחות גרושות

פרידה וגירושין לא מגיעים עם הוראות הפעלה. גם החיים שאחריהם הם מסע מאתגר ונטול מפת דרכים. סיפורי גירושין עצובים יש בשפע – בעיקר מבחינת חוויותיהם של ילדים להורים גרושים.
אבל האם יש גירושים יפים או חיים טובים אחרי הגירושים?
איך בכל זאת מפיקים מאירוע כה מורכב הבנות חדשות ומצמיחות – הן עבור הפרק הבא בחיינו והן עבור איכות חייהם של ילדינו בהווה?

פודקסט מעורר השראה ותקווה, המכיל שיחות עם עם א.נשים שפירקו והרכיבו, ומצאו תשובות לדילמות גדולות, וגם לשאלות יומיומיות, של החיים אחרי גירושין במשפחה.

חשבו, פירקו והרכיבו: נדב נישרי, אבישר סביר, מיכל פפר ושירלי קנטור.

הפודקאסט מופק בשיתוף פעולה בין עמותת “בין לבין” והמגשר נדב נישרי.

ההורות כעוגן מייצב בסערת הגירושים ולאחריה | אבישר סביר

עזיבת בית ונדודים בין סאבלטים, התמודדות כלכלית מאתגרת, רגשות סוערים של קנאה, ייאוש וכעס… כשהנישואים של אבישר (48, ג+2) הסתיימו בשבר פתאומי ומטלטל, הוא חיפש עד שמצא מצא דרך ליצוק משמעות חדשה לחייו, וליצור נתיב חדש אל עתיד טוב: הוא החליט כי גם אם נכשל הפעם בזוגיות, יש תחום שבו הוא יכול להצליח על בטוח: ההורות. השינוי שנכפה עליו היה עבורו קריאת-השכמה והזדמנות להפוך לאבא נוכח ומשמעותי בחייהם של בניו (אז 6, 5).

בשיחה פתוחה ואופטימית עם חברו נדב נישרי, מתאר אבישר את התהליך שעבר – החל בשבר הגדול, עמו התמודד בעזרת תמיכת חברים, משפחה וכתיבת יומן אישי; דרך הבחירה להיאחז באבהות כעוגן וכמקור למוטיבציה; ועד לנקודת הזמן בהווה (7 שנים אחרי), בה הוא חי באושר ונמצא בהורות-משותפת מוצלחת עם אם-ילדיו.

‎אבישר הוא זה שהגה הפודקאסט “פירוק והרכבה”, והוא מתאר בשיחה את התפיסה שמאחורי השם: משפחה היא כמו מבנה מולקולרי שניתן לפרק ולהרכיב אותו באין-ספור צורות חדשות. מה שנתפס בנקודת זמן מסוימת כשינוי מאיים – יכול להפוך למציאות חיים טובה.

 

דברים שרואים מגובה מטר ועשרים | מיכל פפר

מיכל פפר (47, נשואה בשנית+2) היתה אמא לפעוטה בת שנתיים כשהתגרשה לפני 11 שנה. המציאות החדשה הרגישה לה כמו חדר חשוך מלא בורות שקל ליפול לתוכם. לאחר שהצליחה להדליק את האור בחדר, היא עושה זאת כיום עבור הורים וילדים אחרים במסגרת המיזם החברתי שהקימה ‘בין לבין’. המיזם מבוסס על מודל הוליסטי המציע  להורים וילדים אלה עוגן טיפולי וחברתי כדי להתמודד עם השינוי המשמעותי, לצמוח ולהתחזק מתוכו.

בשיחה עתירת תובנות עם נדב נישרי, צוללת מיכל לעומק ההתמודדויות הרגשיות של ילדים להורים גרושים, ומציעה לנו לבחון איך נראית מציאות חיים מגובה של מטר ועשרים; מציאות בה הכל נחווה בעוצמות רגשיות הרבה יותר גדולות, בפרט כשלילדים יש מעט מאוד יכולת בחירה. מיכל מונה קשיים שונים שחווים ילדים להורים גרושים, ומציעה פתרונות וכלים פשוטים להתמודדות עם הקשיים האלה בחיי היום-יום.

מיכל גם מזכירה שלקהילה כולה: דודים ודודות, סבא וסבתא, מורים ולמערכת  החינוך כולה – יש תפקיד ויכולת להשפיע לטובה על מצבם של הילדים שלא תמיד מראים מבחוץ כמה קשה להם.

הילדה שניסתה לאחד את הוריה הגרושים | עדי אלטשולר

הוריה של עדי אלטשולר (34, נ+2), אשת חינוך ויזמת חברתית מוערכת, התגרשו כשהיתה בת 8. בשיחה גלוית-לב עם אבישר סביר ונדב נישרי, מתארת עדי את האופן בו התנהגו הוריה מהרגע בו החליטו להתגרש; התנהגות שאיפשרה לה לחוות את המציאות באופן חיובי ומעצים, למרות הקשיים. בראש ובראשונה, הם הסירו ממנה את נטל הבחירה או ההעדפה בין שני ההורים והבטיחו לה כי לעולם לא תצטרך לבחור. למרות זאת, הניסיון לאחד בין הוריה הפך למשימת-חיה של עדי הצעירה, וזו היתה הראשונה בסדרת היוזמות החברתיות שלה.

במבט לאחור (וגם מסביב), עדי ממליצה להורים הנמצאים בתהליכי פרידה לפתח את “שריר ההפרדה” בין רצונותיהם וצרכיהם לבין אלה של ילדיהם, כדי למנוע את הערבוב המזיק. באותה נשימה היא קוראת להם לגלות חמלה כלפי עצמם ולהאמין בכך שהדברים יסתדרו בסופו של דבר.

את הפרק המרגש הזה מקדישה עדי להוריה, דורית וארז אלטשולר, אשר בחרו באושר של עצמם, ובכך העניקו לה את השיעור הטוב ביותר שיכלה לקבל עבור חייה שלה.

יוצאת אל האור: מבושה והסתרה לכתיבת ספר על פרידה | אגמית גלב

התובנות שניתן לשמוע ממי שהיו (ועודם) ילדים להורים גרושים, הן בעלות ערך נדיר עבור כל מי שמתמודד עם גירושין. אגמית גלב (46, נ+3), שהוריה התגרשו בעודה בת שנה, צברה רגשות, מחשבות וחוויות רבות, שאותן התאמצה לקבור עמוק פנימה לאורך כ-40 שנים. רק בשנים האחרונות התגברה על הבושה וההסתרה, ובתהליך אישי החלה לחשוף את תובנותיה עד לכדי כתיבת ספר ילדים שמגיש להורים וילדים תיאור בהיר של תהליך חיובי ורצוי של פרידה. בשיחה אינטימית עם מיכל פפר היא מיישירה מבט אל תחושת הבדידות שקיננה בה לאורך כל ילדותה, אל האתגרים שחוותה וגם אל הכוחות החיוביים שנבנו בתוכה בעקבותיהם. בשיחה עימה ניתן להיווכח כמה חשובות מערכות התמיכה השונות כמו סבים וסבתות בחייהם של ילדים ובמיוחד בתהליך של גירושין.

איך מתמודדים עם עוצמת השבר ובונים עתיד טוב יותר | ד”ר מור שחורי סטאל

הפסיכולוגית הקלינית ד”ר מור שחורי סטאל ומיכל פפר, מיייסדת ‘בין לבין’, מתעמקות בשאלות מהותיות כגון- מדוע בעצם הפירוק כל כך קשה (והאם יש מצבים שבהם הגירושים יהיו קשים במיוחד), מה חשוב לעשות כבר בשלב הראשון ואיך לא להפסיד את העתיד(!). איך באמת נדע לזהות מי יעזור לנו בתהליך מבין כל הקולות הרבים בסביבתנו? ומה הקשר בין כל זה ל’ילדים סחלב וילדים חרצית’ ולמסיכות חמצן בטיסות…

מעוניינים להרשם לניוזלטר שלנו ?